Jóga

BODY – MIND – SPIRIT

O józe

Velmi stručné přiblížení jógy – zájemci o hlubší poznání mohou hledat detailnější informace  na internetu (třeba na Wikipedii v češtině či v angličtině).

Západní svět chápe jógu jako fyzické cvičení. Ve skutečnosti jde o filozofii / ucelený přístup k životu.

Na začátku byl souhrn moudrostí a názorů na vznik světa, otázky a odpovědi, jak a proč se věci dějí (indické védy, upanišady, dharšany). Souhrn toho všeho představuje Pataňdžaliho kompilace Jógasutra, která vznikla 250 – 200 let před naším letopočtem a zahrnuje osm stupňů jógy(osm stavů mysli).

Cvičení ásan je jen jedním z nich. Ásana je déle trvající poloha těla, která se vyznačuje pevností a pružností. Jednotlivé ásany (základní pozice) byly definovány až mnohem později v době rozvoje hathajógy (v 11. – 15. století), a hlavně od 19. století, odkdy se vyvíjí moderní jóga (ve vazbě na kult těla, švédskou léčebnou gymnastiku, různá bojová umění a zdravotní cvičení).

V roce 1933 vznikla v jihoindickém Mysore první jógová škola, jejímž zakladatelem byl Krišnamačárija. Ten také poprvé zařadil do tréninku sestavu Pozdrav slunci, čímž začal propojovat jednotlivé ásany spolu s plynoucím dechem (vinyása). Základem všech moderních stylů jógy je ashtanga, přesně daná osmistupňová sestava, ze které se odvíjí všechny současné styly jógy.

V moderním pojetí je cílem jógy dosáhnout rovnováhy těla, mysli a ducha (body-mind-spirit).

Jak jóga pomáhá

Cvičení jógových ásan (dále jen „jóga“) pomáhá utvářet harmonii těla, mysli a duše (body-mind-spirit) díky vitální životní energii, která proudí celým naším tělem. Během cvičení si více uvědomujeme naše dýchání a spolupráci těla s myslí.

  • Jóga je vhodným doplňujícím cvičením především k aerobním fyzickým aktivitám, zejména pokud u nich dochází k jednostrannému namáhání těla.
  • Jóga zlepšuje zdraví a zvyšuje fyzickou zdatnost, flexibilitu, sílu a rovnováhu. Udržuje kostru zdravou, silnou a pružnou.
  • Jóga pomáhá lépe se soustředit, pozitivně myslet a budovat si vlastní sebevědomí.
  • Jógu mohou dělat všichni bez ohledu na věk a fyzickou kondici.
  • Jóga napomáhá zmírnit, případně odstranit bolesti zad (krční, hrudní a bederní páteře). Pomáhá při boji s osteoporózou.
  • Jóga nás učí správně dýchat a tím řádně okysličovat všechny orgány v těle nebo zklidnit roztěkanou mysl.
  • Jóga příznivě ovlivňuje náš metabolismus, napomáhá zlepšit činnost žláz s vnitřní sekrecí.

Pravidelné cvičení jógy má omlazující účinek na cvičícího.

Advertisement
%d blogerům se to líbí: